Kako da napišete dobar CV koji će se razlikovati u gomili drugih?
Kako da napišete CV koji će skrenuti pažnju baš na vas?
Ovo su samo neka od pitanja sa kojima se sreću svi studenti, bilo da pišu CV za konkurisanje na neki od privremenih i povremenih poslova preko omladinske zadruge ili da pišu CV za stalno zaposlenje.
Na internetu postoji puno saveta i primera za pisanje CV-ja, ali trendovi se menjaju. Poslodavci i HR menadžeri vole da vide kada se kandidat potrudi da „skocka“ radnu biografiju koja će im skrenuti pažnju.
U proseku, poslodavac provede do 10 sekundi čitajući vaš rezime, a od vas zavisi da li ćete uspeti da kratkim i preciznim jezikom ostavite dobar utisak i da zainteresujete poslodavca.
Hajde prvo da pojasnimo šta je to uopšte CV ili radna biografija i čemu služi?
CV je skraćenica od Curriculum Vitae – u bukvalnom prevodu znači krug života, životopis ili biografija. Ipak, to ne znači da treba da pišete opširno o svom životu, praveći od CV-ja esej. CV je dokument koji vi kreirate i kojim predstavljate sebe i svoje kvalifikacije potencijalnom poslodavcu.
Zbog previše obaveza poslodavci nemaju vremena za razgovor sa svakim kandidatom koji se prijavi za posao. Dobro sastavljena i formulisana biografija treba da vas predstavi u najboljem svetlu na jasan i koncizan način. CV treba da predstavi vaše obrazovanje, radno iskustvo i sposobnosti kako bi poslodavac pokazao interesovanje baš za vas i pozvao vas na razgovor za posao.
Selekcija kandidata se vrši upravo na osnovu CV-ja, pa stoga treba da pristupite pisanju biografije studiozno i u najboljem mogućem svetlu predstavite sebe nekome ko vas ne poznaje.
Ne postoji univerzalni CV koji odgovara svakoj radnoj poziciji na koju konkurišete. To znači da radnu biografiju treba da prepravite, dopunite, izmenite i prilagodite svakom poslu na osnovu oglasa za posao na koji nameravate da se prijavite.
Šta treba da sadrži dobar CV?
Pisanje radne biografije koja će se izdvojiti iz gomile drugih je pravi izazov. Poslodavci po pravilu ne gube vreme u moru pristiglih aplikacija već se fokusiraju na ključne reči koje su im potrebne.
Evo nekoliko pravila koja bi mogla da utiču na to da poslodavac obrati pažnju baš na vašu biografiju.
VAŠE IME I KONTAKT
Ako svoju biografiju počinjete s naslovom „CV“, uklonite ga jer bespotrebno zauzima prostor. Umesto toga, jednostavno napišite ime, prezime, kontakt podatke i to je prvo što će regruter videti.
U ovom delu CV-ja obavezno napišite i godinu rođenja, adresu stanovanja, brojeve telefona, email adresu.
Strateški podebljajte – neka vaše ime i prezime bude podebljano kako se ne bi stapalo sa ostatkom biografije, a na taj način će ostati upečatljivo.
Odaberite dobar font – važno je da odaberete font koji se lako čita! Izbegavajte fontove kao što je Comic Sans. Predlog za font su recimo Verdana, Arial ili Helvetica.
Obratite pažnju na estetiku i razmake – vaš CV treba da bude ugodan za čitanje sa optimalnim razmacima između redova (da ne bude sabijeno, a ni previše razvučeno da deluje prazno).
Odaberite drugačiji format – ako svi koriste dva ili tri uobičajena formata za CV, regruteru će u moru CV aplikacija zapasti za oko potpuno drugačiji format koji se izdvaja od ostalih. Neka to bude vaš CV.
Promenite uobičajeni redosled – poslodavca interesuje vaše praktično iskustvo tokom i nakon školovanja. Umesto da posle kontakt podataka pišete gde ste se i koliko školovali, napišite prvo gde ste volontirali, gde ste se angažovali, gde ste stekli iskustva u struci i van struke, veštine kojima raspolažete. Formalno obrazovanje ostavite za kraj.
Razmotrite potrebe poslodavca – ako poslodavac dobije nekoliko stotina biografija, budite sigurni da će na svaku pojedinačnu aplikaciju potrošiti svega par sekundi, osim, ako im nešto interesantno ne zapadne za oko. Nekoliko puta pročitajte opis posla kako biste izbegli da upadnete u statistiku koja kaže da se na oglase za posao javlja preko 50% kandidata koji ne ispunjavaju uslove ili ne poseduju neophodne kvalifikacije. Razmislite o tome da li vam odgovara lokacija posla, radno vreme, informišite se o kompaniji, analizirajte da li je to radno mesto ono što zaista želite i da li sebe vidite u ulozi koju kompanija očekuje od vas.
RADNO ISKUSTVO
Navedite samo radno iskustvo za koje mislite da će biti od značaja za posao za koji konkurišete. Obavezno navedite i volonterski staž ili angažovanje na poslovima na kojima niste imali značajnu poziciju. Ovo je važno iz razloga što će poslodavcu staviti do znanja da ste angažovana i motivisana osoba koja „grabi“ za prilikama i novim veštinama.
Navedite kompaniju ili organizaciju za koju ste radili, funkciju koju ste tamo obavljali i ako smatrate da je potrebno, nešto detaljniji opis vaših zaduženja.
POVEŽITE DRUŠTVENE MREŽE SA RADNOM BIOGRAFIJOM – Facebook, Instagram, LinkedIn