Šta je to omladinska zadruga?
Omladinska zadruga je posrednik u procesu zapošljavanja između omladinaca (zadrugara) i poslodavaca.
Zadatak omladinske zadruge je da obezbedi zadrugarima poslove, da ih uputi na rad, da uradi sve administrativne radnje (potpisivanje dvojnog i trojnog ugovora, izradu uputa za rad i dr), da obračuna zarade, uplati doprinose i na kraju isplati neto zarade zadrugarima.
Omladinska zadruga mladima pruža mogućnost da steknu radno iskustvo, poboljšaju svoje veštine i povećaju svoju konkurentnost na budućem tržištu rada.
Ko može da radi preko omladinske zadruge?
Preko omladinske zadruge mogu da rade studenti, srednjoškolci i svi mladi ljudi starosti od 15 do 30 godina. U pitanju su privremeni i povremeni poslovi koji mogu da traju do 120 radnih dana (za ove poslove se ne zasniva radni odnos).
Šta mi je potrebno od dokumenata za učlanjenje u zadrugu?
Potrebna dokumentacija za učlanjenje u omladinsku zadrugu zavisi od kategorije zadrugara, odnosno zavisi od toga da li si srednjoškolac, student ili nezaposleno lice do 30 godina.
- Za srednjoškolce je potrebna očitana lična karta (ili pasoš) i potvrda iz srednje škole.
- Za studente koji imaju manje od 26 godina potrebna je očitana lična karta i potvrda sa fakulteta (ili fotokopija prve strane indeksa i overenog semestra).
- Za nezaposlene do 30 godina starosti potrebna je očitana lična karta i zdravstvena knjižica.
Da li plaćam članarinu?
Za učlanjenje u omladinsku zadrugu plaća se članarina u iznosu od 500 dinara i ona važi celu kalendarsku godinu (bilo kada da se učlaniš tokom godine, članarina ti važi do 31. decembra). Jednom kada platiš godišnju članarinu postaješ član omladinske zadruge i stičeš pravo da radiš više poslova tokom tekuće godine.
Pročitaj tekst: Kako postati član omladinske zadruge?
Koje poslove mogu da radim preko omladinske zadruge?
Preko omladinske zadruge možeš da radiš privremene, povremene ili honorarne poslove. Ponuda poslova je velika, i možeš da biraš da li želiš da radiš puno radno vreme ili pola radnog vremena. Većinu poslova možeš da uskladiš sa obavezama u školi ili na fakultetu.
Najčeći poslovi u ponudi su: promotivni poslovi (deljenje letaka, anketiranja, pozivanje klijenata), prodaja (rad u prodavnicama, supermarketima, buticima, tržnim centrima, sajmovima i dr), administrativni poslovi (pomoćni radnici u kancelariji, unošenje podataka u računarske sisteme, opšti administrativni poslovi), dostava (dostava hrane, paketa, kurirski poslovi), čišćenje (čišćenje poslovnih prostora, hotela, ugostiteljskih objekata), deklarisanje proizvoda, rad u ugostiteljstvu i još mnogo toga.
Kako mogu da se prijavim za posao preko zadruge?
Za poslove preko omladinske zadruge SBU možeš da se prijaviš na više načina:
- Pozivom na telefon: 065 866 86 54 (radnim danima od 09 do 16h).
- Putem mejla, slanjem prijave ili CV-ja na: prijave@sbu-zadruga.rs
- Slanjem poruke (SMS, Viber ili WhatsApp) na telefon: 065 866 86 54
Pročitaj: Kako da se prijavim za posao preko omladinske zadruge?
Ukoliko želiš da ti jednom nedeljno šaljemo newsletter sa aktuelnom ponudom poslova samo upiši svoj mejl (prijavi se za newsletter), klikni na: Prijava za Newsletter
Koliko mi se „ugrađuje“ omladinska zadruga?
Omladinska zadruga se „ne ugrađuje“ na zarade i plate omladinaca, već članski doprinos u iznosu od 10% (što je na nivou Saveza i zadružnih pravila i principa), računa na neto iznos zarade radnika i taj iznos plaća poslodavac (uz ostale zakonom predviđene doprinose).
Članovi zadruge (omladinci) plaćaju samo godišnju članarinu u iznosu od 500 dinara.
Da li potpisujem neki ugovor o radu?
Da, potpisivanje ugovora o radu je obavezno, ali ne potpisuješ klasičan ugovor o radu, već za rad preko omladinske zadruge potpisuješ takozvani PP ugovor, odnosno ugovor o privremeno-povremenim poslovima. Ovim ugovorom se definišu prava i obaveze zadrugara, ali i poslodavaca.
Ugovor o povremenim i privremenim polovima sadrži obavezno naziv poslodavca, ime i prezime zadrugara kao i broj članske karte, naziv radne pozicije kao pomoćnog radnika, visinu neto naknade za radni sat, datum početka angažovanja i članove Zakona kojima se definišu obaveze i prava poslodavca, Zadruge i zadrugara.
Učlani se u Viber grupu i ugrabi najbolje plaćene poslove. Klikni na: Viber grupa SBU zadruge
Da li mi ide radni staž dok radim preko omladinske zadruge?
Zadrugarima koji su stariji od 26 godina i zadrugarima koji nisu na školovanju (a imaju od 15 do 30 godina), uplaćuje se radni staž za rad preko omladinske zadruge, to jest oni imaju ista prava iz PIO (Republički fond za penzijsko osiguranje) kao i svi stalno zaposleni (pravo na penzijski staž i zdravstvenu zaštitu u skladu sa zakonom).
Zadrugarima koji su na redovnom školovanju, do 26. godina starosti, se ne uplaćuje radni staž, ali imaju sva propisana prava u slučaju povrede na radu.
Kada i kako mi se isplaćuje zarada preko omladinske zadruge?
Zarada se isplaćuje na tekući račun zadrugara, po završetku posla, odnosno početkom sledećeg kalendarskog meseca i to u roku od pet dana od uplate poslodavca (bruto naknade za rad zadrugara) na račun omladinske zadruge.
Koje su moje obaveze prema omladinskoj zadruzi?
Zadrugar koji radi preko omladinske zadruge ima određene obaveze prema zadruzi:
- Zadrugar je u obavezi da blagovremeno javi poslodavcu ukoliko je opravdano sprečen da ode na posao.
- Zadrugar je dužan da se pridržava radnog vremena koje je ugovorio sa poslodavcem.
- Zadrugar je obavezan da obavlja radne zadatke na kvalitetan i efikasan način.
- Zadrugar mora da održava kontakt sa omladinskom zadrugom i da joj redovno daje informacije o svom radu.
- Zadrugar je dužan da poštuje pravila i zakonske propise koji se tiču rada i radnih odnosa.
- Zadrugar je dužan da održava higijenu na radnom mestu i da poštuje pravila o zaštiti na radu.
Pogledaj aktuelnu ponudu poslova preko omladinske zadruge SBU: Poslovi preko omladinske zadruge